EFRS, czyli European Federation of Radiographer Societies jest organizacją zrzeszającą techników elektroradiologii z całej Europy, pracujących we wszystkich gałęziach radiologii: diagnostyki obrazowej, medycyny nuklearnej oraz radioterapii. Jako wiodąca europejska federacja zajmuje się również edukacją, badaniami naukowymi, oraz opiniowaniem istotnych zawodowo spraw, mających na celu poprawienie sytuacji zawodowej techników radiologii.
Federacja zrzesza profesjonalistów określanych jako radiographerów. Polska profesja elektroradiologa jest wyjątkowa pod tym względem, gdyż jako jedyna w Europie, reprezentuje również specjalistów wykonujących badania z zakresu elektromedycyny.
Do głównych zadań EFRS należą : ” reprezentowanie, promowanie i rozwój zawodu technika elektroradiologii w Europie, w całym zakresie obrazowania medycznego, medycyny nuklearnej i radioterapii, a ponadto wszystkiego, co jest bezpośrednio lub pośrednio związane lub korzystne dla tej roli – wszystko w najszerszym znaczeniu” (Źródło: https://www.efrs.eu/about).
W obecnej chwili Federacja zrzesza 100000 techników elektroradiologii, 8000 studentów elektroradiologii, 40narodowych stowarzyszeń, 60 Instytucji Akademickich edukujących w zakresie radiologii.
Po dwóch latach spotkań on-line tegoroczny zjazd AGM (Annual General Meeting) odbył się w Helsinkach (Finlandia).
PSTE reprezentowały: Agnieszka Przepióra (sekretarz PSTE, członek zespołu ds. współpracy z zagranicą PSTE Poznań) oraz Aleksandra Kudyk (członek zespołu ds. współpracy z zagranicą PSTE, Gryfice).
Podczas dwóch dni obrad i spotkań przedstawiono dotychczasową pracę poszczególnych grup roboczych wchodzących w skład EFRS. Przedstawiono raport finansowy z dotychczasowej działalności oraz plan na nadchodzące lata.
Odbyły się także sesje, na których głosowaliśmy nad nowym budżetem oraz wybieraliśmy nowych członków zarządu.
Szczególnie duży nacisk EFSR kładzie na komunikację z organizacjami zrzeszającymi techników we wszystkich krajach Europy. Celem Federacji jest dotrzeć do jak największej grupy zawodowej, stowarzyszeń oraz zaproszenie ich do współpracy, po to abyśmy wszyscy działali we wspólnym interesie jakim jest rozwój i szeroko rozumiana ochrona naszego zawodu.
Przykładem dobrej współpracy na zjeździe było pojawienie się przedstawicieli ISRRT oraz Radiology Journal. Przedstawiono także i zaproszono do udziału w projekcie Patient Centered Care award https://www.sor.org/news/awards/efrs-patient-centred-care-awards-2022 , który został przedłużony na kolejny rok.
Naszym głównym zadaniem było zaprezentowanie potrzeb polskich techników elektroradiologii oraz zdobycie wsparcia i pomocy ze strony EFRS w najważniejszych dla nas kwestiach.
Jako przykład skuteczności i wsparcia Federacji warto jest przytoczyć przykład Danii, której skutecznie udało się nakłonić ich rząd do rozmów i uregulowanie kwestii ustawy o zawodzie.
Dodatkowo warto przywołać postać naszego przyjaciela, Louisa Rincona z AETR Hiszpańskiej federacji, który wystąpił w parlamencie swojego kraju i przedstawiał kwestie dotyczące zawodu.
Grupa robocza ds. edukacji przestawiła także pracę nad materiałami edukacyjnymi dostępnymi na stronie Federacji oraz plany rozwoju swojego panelu. https://www.efrs.eu/webinars.
Przedmiotem intensywnych dyskusji były działania mające na celu zaimplementowanie istotnego dokumentu RERP (Radiographer Education, Research, and Practice), czyli: Edukacja, badania naukowe oraz praktyka w zawodzie elektroradiologa. Uzgodniono, że w celu ułatwienia dostępu do dokumentu zostanie od przetłumaczony na języki rodzime, jeżeli krajowe Stowarzyszenia o to poproszą, co też uczyniłyśmy. Opracowanie zawiera zarys planów na lata 2021-2031, które mają na celu rozwinięcie zawodu elektroradiologa, nadanie mu niezależności oraz przygotowanie nas do pełnienia wiodących ról w interdyscyplinarnych zespołach. Wszystko to ma na celu zapewnienie naszym pacjentom, jak najlepszej opieki podczas procesu diagnostyki i terapii. Można śmiało stwierdzić, że dokument ten jest kamieniem milowym w historii nie tylko Federacji EFRS, ale całej Radiologii.
https://efrs.eu/publications
Po intensywnej dyskusji przedstawicieli wszystkich przedstawicieli z krajów Europy, a także reprezentantek PSTE z obecnym skarbnikiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Techników Elektroradiologii i Radiographerów ISSRT Philippe Gerson, przedstawiono na forum Federacji wspólne stanowisko poparcia i pomocy dla Ukrainy. Nasze Stowarzyszenie zadeklarowało również potrzebę podjęcia działań w znalezieniu i uznaniu zawodu technikom elektroradiologii z Ukrainy.
Udział w tym wydarzeniu było niezwykle cennym i pouczającym doświadczeniem. Pokazało nam jak wielki ogrom pracy przed nami, ale też to, że możemy liczyć na wsparcie Federacji EFRS. Dało nam nadzieję, że możemy osiągnąć nasze wspólne cele. Dlatego musimy być zjednoczeni, otwarci na wzajemny dialog, bo przecież działamy nie tylko w naszym najlepszym zawodowym interesie, ale także w celu poprawienia sytuacji zawodowej i prawnej przyszłych pokoleń wykonujących ten zawód.
Kolejne spotkanie odbędzie się za rok. Gościć nas będzie Chorwackie Stowarzyszenie Radiographerów. Walne spotkanie będzie miało miejsce w historycznym Dubrovniku. Mamy nadzieję zaprezentować tam propozycje z Polski na skuteczne propagowanie kluczowych wytycznych zawartych w dokumencie RERP – Radiographer Education, Research, and Practice , (Edukacja, badania naukowe oraz praktyka w zawodzie elektroradiologa).
Zachęcamy Państwa do zgłaszania swoich pomysłów i uwag. Każda pomoc oraz sugestie są dla nas bardzo cenne.