Coroczne generalne zebranie EFRS ( European Federation of Radiographer Societies) czyli Europejskiej Federacji zrzeszającej Stowarzyszenia Radiograferów jest już dla przedstawicieli swoistym rytualnym wydarzeniem. Bierzemy w nich udział już od prawie 10 lat.
Gospodarzem tegorocznego spotkania była Croatian Chamber of Health Workers ( Chorwacka Izba Pracowników Ochrony Zdrowia), która w tym samym czasie organizowała również swoje krajowe wydarzenie: 5 Kongres Technologii Radiologicznych. Mieliśmy okazję porównać jakie pomysły na konferencje krajowe mają nasi przyjaciele z Chorwacji i musimy przyznać, że poziom prezentowanych przez nich wykładów robił wrażenie.
Podczas pierwszego dnia generalnego zebrania EFRS głównym tematem prelekcji oraz dyskusji były czynniki wpływające na przyszłość naszego zawodu. Swoim zdaniem i doświadczeniem w tym zakresie podzielili się koledzy z Belgii, Danii oraz Finlandii. Praca w grupach polegała na omówieniu jednego z 6 tematów, które mają wpływ na nasz zawód, takich jak: model opieki skoncentrowanej na pacjencie, rozwój technologii, rozwój edukacji w zawodzie, zastosowanie sztucznej inteligencji, prowadzenie badań naukowych. Podczas omawiania największych wyzwań ale i potencjalnych rozwiązań tych fundamentalnie istotnych tematów wywiązało się wiele ciekawych dyskusji, które mogły by trwać do wieczora a nawet dłużej, ale napięty harmonogram czasowy był nieubłagalny.
Drugi dzień zaczął się od inspirujących podsumowań osiągnięć komitetów ds medycyny nuklearnej, radioterapii oraz badań naukowych. Podkreślono przy tym konieczność aktywizacji członków stowarzyszeń z krajów, które jeszcze nie są zaangażowane w taką współpracę. Do grupy tych 19 narodów zaliczono również Polskę, co zmobilizowało nas do potraktowania tego zadania priorytetowo. Później przeszliśmy do skrupulatnych sprawozdań i zaplanowanych działań Zarządu oraz Komisji Finansowej, które uchwaliliśmy jednogłośnie w głosowaniu.
Ku radości wszystkich do EFRS dołączyło 3 nowych członków: Towarzystwo Radiograferów Kosowa, Włoskie Towarzystwo Radiograferów Tomografii Komputerowej oraz Stowarzyszenie Techników Radiologii Republiki Serbskiej ( Bośnia i Herzegowina)- serdecznie gratulujemy.
Jesteśmy szczególnie dumni, że członkiem wspierającym została Akademia Humanitas z Sosnowca w Polsce. Współpraca Akademii Humanitas i PSTE trwa od lat, aktywnie wspieramy rozwój kierunku elektroradiologia na tej uczelni. Jesteśmy pewni, że dzięki rekomendacjom EFRS w zakresie edukacji, w tym Europejskich Ram Kwalifikacji jesteśmy w stanie stale podnosić poziom kształcenia w zawodzie elektroradiologa.
Kwestie edukacji Radiograferów EFRS traktuje priorytetowo, czego przykładem jest uchwalenie istotnego dokumentu z zakresu EQF8 (European Qualification Framework- poziom 8- doktorat ), EQF7 ( magister) z zakresu ultrasonografii oraz modyfikacje dokumentu EQF6 ( licencjat). Antecedentny prezydent EFRS Jonatan McNulty podkreślił mocną pozycję periodyku „Radiography”, który jest najważniejszym branżowym wydawnictwem, a którego Impact factor wynosi 2,6. Razem z redaktorem naczelnym zachęcamy wszystkich do składania streszczeń swoich prac w tym prestiżowym magazynie.
Stałym punktem obrad jest przedstawienie planów na Europejski Kongres Radiologii, która jest najważniejszym wydarzeniem dla wszystkich związanych z radiologią, a na której mamy swoje solidne przedstawicielstwo.
Uchwalono jednogłośnie nowych członków zarządu EFRS: Viceprezesem została Patrizia Cornacchione, oraz Nejc Mekis- serdecznie gratulujemy.
Następne spotkanie odbędzie się w Atenach, co ma zaznaczenie symboliczne, gdyż EFRS gościł już raz w Atenach w 2012. Mamy nadzieję zobaczyć się z naszymi przyjaciółmi z EFRSu w Wiedniu w 2024, a wcześniej przy okazji cyfrowych spotkań, w tym webinarów tematycznych, na które wszystkich zapraszamy.
Agnieszka Przepióra, Sekretarz PSTE
Kategoria: Nowe