12 lat minęło od czasu jak zebranie EFRS (European Federation of Radiographers Societies – Federacja zrzeszająca europejskie stowarzyszenia radiograferów, odpowiednik zawodu elektroradiologa za granicą) miało miejsce w Atenach. Od tego czasu Federacja zyskała nowych członków, wprowadziła wiele istotnych rekomendacji i regulacji. Dokładnie w 2011 po raz pierwszy określono definicję profesji radiografera. Dla uproszczenia będziemy używać terminów radiografer i elektroradiolog naprzemiennie, chociaż atrybut pracy w elektromedycynie mają tylko przedstawiciele naszego zawodu w Polsce: elektroradiolog, we Francji- manipulateurs d’électroradiologie. Lata temu przedstawiono spis wszystkich tytułów jakich używa się na określenie naszej profesji. Jest ich aż 27! W związku z dynamicznym rozwojem medycyny i techniki, oraz coraz szerszymi kompetencjami elektroradiologów przedmiotem dyskusji stała się nowelizacja nazwy radiographer, tak by utożsamiała rzeczywistą postać wraz z najnowszymi modalnościami: radioterapią, rezonansem magnetycznym, ultrasonografią, medycyną nuklearną, zarządzaniem, opieką skoncentrowaną na pacjencie i tak jak w Polsce: elektromedycyną. Nowa definicja naszej profesji jest długa, ale taka musi być, aby była wyczerpująca. Po intensywnych dyskusjach doszliśmy do konkluzji, że zawód radiografera niestety w dalszym ciągu nie jest tak rozpoznawalny jak byśmy tego chcieli. I to mimo takich kampanii jak chociażby EFRSu „Hello, my name is …. And I’m radiographer”, w której uczestniczyła również Polska. Doszliśmy do wniosku, że jakakolwiek zmiana nazwy, tylko by skomplikowała proces poprawy naszej widoczności jako medyków. Philippe Garson przedstawiciel Francji (Association Française du Personnel Paramédical d’Electroradiologie (AFPPE)) związany z ISRRT (International Society of Radiographers and Radiologic Technologist) doskonale podsumował dyskusję zaznaczając, że poza skupianiem się na aktualnej nomenklaturze, powinniśmy wrócić do korzeni i zastanowić się nad nowymi sposobami na zachęcenie nowych osób do uprawiania naszej profesji, bo gdy będzie nas za mało, to nasze zadania zostaną przejęte przez inne zawody (miejmy nadzieje) medyczne, co budzi zrozumiałe kontrowersje.
Dalsze obrady miały postać interaktywnego dialogu gdzie dzieliliśmy się propozycjami rozwiązań najbardziej zajmujących tematów związanych z naszym zawodem, które są uniwersalne dla wszystkich państw zrzeszonych w Federacji. Traktowaliśmy o autonomii zawodu radiografera, zaawansowanych technikach obrazowania i terapii, bezpieczeństwie pacjenta, praktyce opartej na faktach i dowodach (zamiast nieśmiertelnego „u nas zawsze się tak robiło i było dobrze, ale dlaczego to nie wiadomo”). Spore dyskusje wywołały też tematy legislacji, integracji technologicznej, zagadnienia związane z planowaniem pracy, oraz współpracy interpersonalnej.
Po intensywnych dialogach przyszedł czas na socjalną część spotkania, która jak zawsze sprzyjała nawiązywaniu nowych znajomości, wymianie doświadczeń i planowaniu przyszłej współpracy. Grecja słynie ze swojej gościnności, ale nasi przyjaciele z STAAE (Hellenic Association of Radiologic and Radiotherapy Technologists) przebili wszystko. Mieliśmy okazję zwiedzić sławne muzeum Akropolu, które zrobiło na nas niesamowite wrażenie. Najchętniej zostalibyśmy w tym muzeum przez całą noc, ale dalszy plan naszych gospodarzy okazał się jeszcze przyjemniejszy. Ugościli nas w niesamowitej restauracji z tradycyjnymi, pysznymi, greckimi potrawami, która dodatkowo miała piękny widok na zatokę Pireus.
W drugi dzień obrad zapoznaliśmy się z sprawozdaniami grup specjalistycznych z zakresu radioterapii, medycyny nuklearnej oraz badań naukowych. Przypominamy, że każdy członek PSTE jest uprzywilejowany i może również korzystać z dostępu do webinarów, które są stworzone właśnie przez te specjalistyczne zespoły. Następnie zapoznaliśmy się z regularnymi punktami spotkania takimi jak sprawozdanie komisji finansowej, przyjęcie nowych członków, oraz głosowania nad planem aktywności i proponowanym budżetem. Stałym punktem jest też temat największego w Europie Kongresu Radiologicznego, który jest również naszym, elektroradiologów, świętem. Podsumowanie roku 2024 przedstawiało się na tyle pozytywnie, że zespół radiograferów planujący naszą część kongresu na rok 2025 ogłosił, że w związku z zainteresowaniem zostaje zwiększone miejsce na kongresie dla wykładów i aktywności dla radiograferów właśnie.
Do naszej dyspozycji będą dwie duże aule G1 i G2 oraz duża przestrzeń dookoła nich dla forum dla radiograferów. Na przyszłorocznym kongresie w części przedstawiającej kraje współpracujące „ECR meet …” zaprezentują się nasi przyjaciele z Lietuvos Radiologijos Technologu Asocicija stowarzyszenia Auriki trzymamy za nich kciuki! Przypominamy również, że istnieje jeszcze możliwość aktywnego uczestnictwa w kongresie: do 13.01.2025 można zgłaszać streszczenia na sesje plakatowe! Zachęcamy do przedstawiania swoich propozycji elektroradiologów oraz studentów, jednym z przywilejów prelegentów jest obniżona opłata konferencyjna do 380 euro. Dla najbardziej zaangażowanych przewidujemy wsparcie naszego Stowarzyszenia.
Końcowymi tematami naszego spotkania były zmiany personalne: do zarządu wstąpili Anastasia Sarchosoglou z Grecji, oraz Mark McEntee. Następnie skutecznie zagłosowaliśmy nad kandydaturą Marka na stanowisko viceprezydenta. Andrew England swoją kadencję jako prezydent EFRS zakończył wzruszającym przemówieniem. Jesteśmy mu bardzo wdzięczni za całą pracę, którą wykonał na rzecz Federacji. Jego miejsce zajęła dotychczasowa viceprezydent Patrizia Cornacchione, co również spotkało się z ciepłym odbiorem. Inauguracją kadencji było zaproszenie do Włoch, gdzie odbędzie się przyszłoroczne spotkanie. Nad każdym aspektem działalności EFRSu oraz tego spotkania czuwał nasz niezastąpiony dyrektor zarządu czyli CEO Altino Cuhna, wspierany przez nieodzowną Ann Marie Lynam.
Spotkanie było inspirującym sposobem na nawiązywanie nowych koneksji, inicjacją współpracy i podpatrywaniem cennych rozwiązań istotnych dla elektroradiologii w Polsce. Mamy nadzieję spotkać się w jeszcze większym gronie na przyszłym spotkaniu EFRSu w 2025, a wcześniej na Kongresie Towarzystwa Radiologicznego w Wiedniu.
PSTE reprezentowała sekretarz i członek zarządu Agnieszka Przepióra
Kategoria: Nowe