Nowości i wydarzenia

Elektroradiolodzy w walce z Covid-19
DATA PUBLIKACJI: 2021-08-23

Elektroradiolodzy są niezbędni w walce z wirusem SarsCov-2

Trwająca już ponad rok pandemia koronawirusa spowodowała diametralne zmiany w organizacji ochrony zdrowia na całym świecie.

Specjaliści wszystkich dziedzin zajęli się możliwie jak najszybszą diagnostyką, leczeniem oraz ochroną pacjentów w obliczu zagrożenia tym patogenem, który wywołał nowy globalny problem.

Rola elektroradiologa w tym procesie jest niezbędna, chociaż niestety wiedza na ten temat nie jest powszechna.

Elektroradiolodzy: technicy, licencjaci, magistrowie oraz doktoranci uczestniczą w wielu procedurach diagnostycznych i terapeutycznych bez których współczesna medycyna nie istnieje.

 Mając do czynienia zarówno z pacjentami zakażonymi, podejrzanymi o zakażenie oraz niezakażonymi, muszą zachowywać szczególną ostrożność sanitarną, właśnie z tego względu, że pracują z każdym pacjentem.

Niejednokrotnie przebywając po kilka, a nawet kilkanaście godzin w odzieży ochronnej osobistej, pracują na pierwszej linii frontu na oddziałach zakaźnych, oraz szpitalach tymczasowych. Bez diagnostyki obrazowej identyfikacja i leczenie skutków zakażenia wirusem SarsCov-2 jest niemożliwe. 

Elektroradiolodzy udzielają wysoko wyspecjalizowanych świadczeń zdrowotnych w każdej dziedzinie medycyny. Pracują w diagnostyce i terapii. W promieniowaniu jonizującym, elektromagnetycznym oraz elektromedycynie. W trybie ostrodyżurowym oraz ambulatoryjnym. Niejednokrotnie pełniąc dyżuru po kilkanaście lub więcej godzin czy łącząc ze sobą pracę na kilka etaty.

Aktualna sytuacja pokazuje jak ważną częścią współczesnej medycyny jest postać elektroradiologa. Jest to specjalizacja, w której efekty pracy są widoczne i niezbędne, choć sam autor pozostaje mniej rozpoznawalny.


Zapraszamy Państwa do podzielenia się z Naszym Stowarzyszeniem swoimi historiami, zdjęciami z pracy lub przemyśleniami w aktualnej sytuacji pandemii koronawirusa.


Prosimy o przesyłanie materiałów na adres redakcja@pste.pl

informujemy, że nadesłane materiały mogą być wykorzystane przez Stowarzyszenie , w jego działalności statutowej, w tym w działaniach informacyjno-edukacyjnych oraz udostępnione na stronie internetowej czy w mediach społecznościowych.


Zespół Radiologii Szpitala Tymczasowego  UM im K. Marcinkowskiego w Poznaniu