18 marca 2023, to Międzynarodowy Dzień Słońca o czym niewątpliwie przypomniała nam piękna słoneczna pogoda podczas 18-tej konferencji naukowej PSTE o tytule “(nie)Bezpieczna Elektoradiologia.
Nasze jubileuszowe spotkanie rozpoczęliśmy od powrotu do przeszłości, a mianowicie od prelekcji dotyczącej Marii Skłodowskiej-Curie i historii radioaktywności. Prof. Tomasz Pospieszny podczas swojego wystąpienia w bardzo interesujący sposób przybliżył nam historię oraz osiągnięcia prekursorki naszego zawodu.
Od naszych kolegów inspektorów ochrony radiologicznej dowiedzieliśmy się dlaczego inspektor ochrony radiologicznej się czepia oraz dlaczego nie warto “zamiatać pod dywan” ekspozycji niezamierzonej. Jak pokazała mgr Marta Rowińska musimy pamiętać o edukowaniu personelu medycznego pracującego z promieniowaniem jonizującym.
Omówiliśmy procedury udarowe w radiologii zabiegowej z punktu widzenia elektrordiologa oraz różnice w obrazowaniu TK w diagnostyce i radioterapii.
Prelekcje dotyczące rezonansu magnetycznego dotykały zarówno aspektów technicznych wykonywania badań, jak również bezpieczeństwa pacjentów (również z implantowanymi urządzeniami).
Sobotę zakończyliśmy wystąpieniem dotyczącym elektroencefalografii, która jak się okazuje wcale nie jest pieśnią przeszłości i dalej prężnie się rozwija.
Nie mogło oczywiście zabraknąć quizu radiologicznego z atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez naszych sponsorów. Interaktywny quiz prowadzony był przez wiceprezesa mgr inż. Mateusza Badziaka, który zadbał nie tylko o część merytoryczną i techniczną ale również o odpowiednią oprawę muzyczną podtrzymującą napięcie przez cały czas trwania rywalizacji.
Uczestnicy stacjonarni mieli również możliwość wzięcia udziału w uroczystej kolacji i imprezie, podczas której wywiązały się ciekawe dyskusje i nawiązały nowe kontakty przy stole jaki i na parkiecie. Jak to na 18-stkę przystało, zabawa trwała do białego rana.
Mimo tak hucznej imprezy, frekwencja i aktywność na niedzielnych prelekcjach była bardzo wysoka. Doskonałe wystąpienia dotyczące zagrożeń radiacyjnych, metod redukcji i monitoringu narażenia na promieniowanie oraz kontroli jakości były pełne wartościowych informacji. Magister Agnieszka Przepióra na przykładach z własnego doświadczenia pokazała nam co widzieć i wiedzieć pracując na ostrym dyżurze oraz podkreśliła znaczącą rolę elektroradiologa w procesie diagnostycznym stanów zagrożenia życia.
Szanowni Państwo!
Cieszymy się bardzo, że nasze kolejne spotkanie spotkało się z tak licznym zainteresowaniem, zarówno stacjonarnie jak i online. Zachęcamy do członkostwa, oraz do aktywnego uczestnictwa w życiu naszego stowarzyszenia. Przypominamy, że szukamy osób które chciałyby wesprzeć nas w pracy w zarządzie oraz redagowaniu naszej strony i FB. Masz pomysł na rozwój PSTE, chęć do jego realizacji w ramach naszej organizacji? Zachęcamy do uczestnictwa i wysyłania propozycji. Czekamy na Ciebie.
Zapraszamy i do zobaczenia na kolejnej konferencji!
Zarząd PSTE.
Kategoria: Nowe